Local learners’ achievements celebrated at Titanic Belfast

Yesterday, the spotlight was firmly on 85 local learners as they received recognition for their studies at the 2018 ‘Celebrate with CCEA’ awards ceremony.

The Council for the Curriculum Examinations and Assessment (CCEA) welcomed more than 400 guests, including parents, principals and teachers, at the landmark Titanic Belfast to celebrate the outstanding achievements, dedication and commitment of the award winners in their CCEA examinations.

56 schools and colleges were represented at the ceremony with awards collected for 52 different CCEA qualifications.

CCEA’s Chief Executive, Justin Edwards congratulated the learners for their achievements saying:

“This is an occasion where the spotlight shines on many learners’ accomplishments. At CCEA we recognise that educational achievement may be found within a broad range of abilities and subject areas.

CCEA's vision is "to enable the full potential of all learners to be achieved and recognised" and this is very much at the heart of today's award ceremony. I’m delighted that we’re able to celebrate the diversity of our learners as well as their hard work, perseverance and personal success.

Well done to all of our winners, and to all of the people who have played their part in their success.”

The annual Celebrate with CCEA award ceremony brings together students who have attained overall top marks in each of CCEA’s GCSE subjects (Top Candidates) and students nominated by teachers and tutors in CCEA’s Professional and Technical Qualifications (Learners of the Year). Since the mid 1990’s CCEA has run individual award ceremonies to recognise achievement across all of our qualifications. In 2016, we combined our GCSE event and vocational event for the first time creating Celebrate with CCEA. This all-inclusive event brings together a wider spectrum of learners across CCEA’s general and skills based qualifications.

This year awards will be made in 52 subjects and involves 85 students from 56 schools, colleges and training organisations.

List of winners, subjects and associated school/college

Subject Name School/College

Agriculture and Land Use

Harry Stevenson

Portadown College

Applied Business

Dearbhla Clarke

St Paul's High School, Bessbrook

Applied Business

Kathryn Purdy

Kilkeel High School

Applied ICT

Matthew McConaghie

Breda Academy, Belfast

Biology

Elizabeth Herbison

Ballymena Academy

Biology

Matthew Vennard

Portadown College

Business and Communication Systems

Emily Carlin

Lumen Christi College, Derry

Business Studies

Yuan Chen

Strathearn School, Belfast

Chemistry

Meghan Minnis

Glenlola Collegiate School, Bangor

Child Development

Lauren Blair

Larne Grammar School

Child Development

Tia Grimley

St Patrick's High School, Keady

Construction

Caoimhinn Gormley

St Louis Grammar School, Ballymena

Contemporary Crafts

Amy Hepburn

Strabane Academy

Drama

Archie Arran

Bangor Grammar School

Drama

Patrisha Pinuela

St Louise's Comprehensive College, Belfast

Economics

Fionnuala Keane

Loreto College, Coleraine

Engineering

Andrew Hawthorne

Foyle College, Londonderry

English Language

Patrick Doherty

St Louis Grammar School, Ballymena

English Literature

Elizabeth Murray

St Joseph's Grammar School, Donaghmore

Essential Skills: Application of Numbers Level 1

Eilish McMasters

People 1st, Portadown

Essential Skills: Application of Numbers Level 1

Harrison Hughes

People 1st Lisburn

Essential Skills: Application of Numbers Level 2

Kurtis Doney

People 1st Lisburn

Essential Skills: Communication Level 1

Jay  Morrison

Park School

Essential Skills: ICT  Level 2

Carly Cromie

People 1st Lurgan 

Essential Skills: ICT Level 1

Cathy McDonald

People 1st Lurgan

Essential Skills: Literacy
Entry Level 3

John Irvine

Blackwater Integrated College

French

Madison Emerson

The Royal School, Armagh

French

Olivia Copeland

Methodist College Belfast

French

Rachael Macaulay

Ballymena Academy

Further Mathematics

James Pratt

Methodist College Belfast

Further Mathematics

Mary O'Brien

Aquinas Grammar School, Belfast

Further Mathematics

Michael Gregg

Ballymena Academy

Further Mathematics

Teddy Hopkins

Methodist College Belfast

Gaeilge

Brid Hughes

St Catherine's College, Armagh

Geography

Clodagh McSorley

Cross and Passion College, Ballycastle

Geography

Maria Haughey

Loreto Grammar School, Omagh

German

Luka Geddis Zellmann

The Royal School, Armagh

German

Philippa Dugan

Friends' School, Lisburn

Health and Social Care (S.A.)

Catherine Muldoon

St Catherine's College, Armagh

History

Edward Devlin

Our Lady and St Patrick's College, Knock

History

Rachael Macaulay

Ballymena Academy

Home Economics

Ellen Rountree

Banbridge Academy

Home Economics

Jill Hutchinson

Dalriada School, Ballymoney

Hospitality

Kirsty McIImoyle

Cullybackey College

ICT

Rachel Acheson

Friends' School, Lisburn

ICT

Tara Breen

Sacred Heart Grammar School, Newry

ICT Short Course

Andrew Smyth

Foyle College, Londonderry

Irish

Ailise Ward

Loreto Grammar School, Omagh

Irish

Aoibhe Shields

St Patrick's Academy, Dungannon

Irish

Caoilinn McCarthy

St Dominic's Grammar School for Girls, Belfast

Irish

Caolan O Duibhfinn

St Mary's CB Grammar School, Belfast

Irish

Caolan O'Donnell

St Joseph's Grammar School, Donaghmore

Irish

Ciara Larkin

Rathmore Grammar School, Belfast

Irish

Laura Loughran-Doak

St Dominic's Grammar School for Girls, Belfast

Irish

Mary Grant

Lumen Christi College, Derry

Irish

Natasha Dunlop

St Dominic's Grammar School for Girls, Belfast

Irish

Olivia Donnelly

Mount Lourdes Grammar School, Enniskillen

Irish

Orlaith Murray

Dominican College, Fortwilliam

Irish

Riona Dunne

St Dominic's Grammar School for Girls, Belfast

Journalism

Madison Emerson

The Royal School, Armagh

Learning for Life and Work

Rebecca Hughes

St Ciaran's College, Ballygawley

Learning for Life and Work

Timothy Millen

Lurgan College

Leisure and Tourism

Leona Hall

Belfast Model School For Girls

Manufacturing

Conor Doherty

CB Grammar School, Omagh

Mathematics

Anna Trimble

The Wallace High School, Lisburn

Mathematics

James Pratt

Methodist College Belfast

Motor Vehicle and Road User Studies

Nial Connell

St Colman's College Newry

Moving Image Arts

Cameron Watson

Friends' School, Lisburn

Music

Julie Yeow

The Wallace High School, Lisburn

Music

Tom Myles

Regent House School, Newtownards

Occupational Studies: Business and Services Level 2

Steven  Megaw

Rathfriland High School

Occupational Studies: Business and Services Level 2

Tia McVerry

St Patrick's College, Banbridge

Occupational Studies: Design and Creativity Level 2

Leva Motiejaityte

SRC Portadown

Occupational Studies: Design and Creativity Level 2

Robbie Johnston

New-Bridge Integrated College

Occupational Studies: Engineering and Engineering Service Level 2

Ajay  Mills

New-Bridge Integrated College

Occupational Studies: Engineering and Engineering Service Level 2

Jason Hill

Rathfriland High School

Physical Education

Ciara Malcolm

St Mary's Grammar School, Magherafelt

Physical Education

Eoin McCusker

St Louis Grammar School, Ballymena

Physical Education

Megan Ferson

Cookstown High School

Physical Education

Michaela McAllister

St Killian's College, Carnlough

Physics

Michael Cameron

Bangor Grammar School

Preparation for Adult Life Level 2

Hannah Chambers

St Mary's High School, Newry

Religious Studies Short Course

Holly Mackin

The Wallace High School, Lisburn

Religious Studies Short Course

Sophie Gaston

Ballymena Academy

Religious Studies

Aoibhe Shields

St Patrick's Academy, Dungannon

Science: DA Modular

Niki Sotiropoulou

Mount Lourdes Grammar School, Enniskillen

Science: SA Modular

Rebecca McKnight

Fort Hill College, Lisburn

Spanish

Una McGeough

St Patrick's Academy, Dungannon

Technology and Design

Jonathan Green

Coleraine Grammar School

Note to Editors

Media enquiries to MarComms, Mobile 07718 424 373, Email marcomms@ccea.org.uk