NI’s learners take centre stage at Titanic Belfast

Pictured from left to right - CCEA Chairman, Trevor Carson; Conor Owens from St Michael’s College Enniskillen, Top Candidate in both GCSE Geography and GCSE Further Maths; Katie Farquhar from Northern Regional College (Ballymena) who won Learner of the Year in Occupational Studies: Environment and Society Level 2; CCEA Chief Executive, Justin Edwards
Pictured (left to right): CCEA Chairman, Trevor Carson; Conor Owens from St Michael’s College Enniskillen, Top Candidate in both GCSE Geography and GCSE Further Maths; Katie Farquhar from Northern Regional College (Ballymena) who won Learner of the Year in Occupational Studies: Environment and Society Level 2; CCEA Chief Executive, Justin Edwards.

Yesterday, the spotlight was firmly on 83 local learners as they received recognition for their studies at the second 'Celebrate with CCEA' awards ceremony.

The Council for the Curriculum Examinations and Assessment (CCEA) welcomed more than 400 guests, including parents, principals and teachers, at the landmark Titanic Belfast to celebrate the outstanding achievements, dedication and commitment of the award winners in their CCEA examinations.

Forty-five schools and colleges were represented at the ceremony with awards collected for 56 different CCEA qualifications.

CCEA's Chief Executive, Justin Edwards congratulated the learners for their achievements saying:

"This is an occasion where the spotlight shines on many learners’ achievements. At CCEA we recognise that educational achievement may be found within a broad range of abilities and subject areas. This event celebrates the diversity of learners as well as their hard work and personal achievements.

Well done to all of our winners, and to all of the people who have played their part in their success."

Background/context

The annual Celebrate with CCEA award ceremony brings together students who have attained overall top marks in each of CCEA’s GCSE subjects (Top Candidates) and students nominated by teachers and tutors in CCEA's Professional and Technical Qualifications (Learners of the Year). Since the mid 1990's CCEA has run individual award ceremonies to recognise achievement across all of our qualifications. In 2016, we combined our GCSE event and vocational event for the first time creating Celebrate with CCEA. This all-inclusive event brings together a wider spectrum of learners across CCEA's general and skills based qualifications.

This year awards will be made in 56 subjects and involves 83 students from 45 schools, colleges and training organisations.

List of winners, subjects and associated school/college

Subject Candidate Centre
Certificate of Personal Effectiveness Level 3 Naomi Allcoat Strangford College
Essential Skills Application of Number Level 1 Christopher McCarthy Workforce Training Services
Essential Skills Application of Number Level 1 Morgan Crosthwaite People 1st, Lisburn
Essential Skills Communication Level 2 Iona Hull Fort Hill Integrated College, Lisburn
Essential Skills Communication Level 2 Karl Scott Blackwater Integrated College, Downpatrick
Essential Skills ICT Level 1 Danielle Fulton People 1st, Lurgan
Essential Skills ICT Level 2 Paul Creaney People 1st, Lurgan
Essential Skills Literacy Entry Level 3 Paula Finn Workforce Training Services
Essential Skills Literacy Entry Level 3 Ciaran McGlone Workforce Training Services
Essential Skills Numeracy Entry Level 3 Paul Doak Workforce Training Services
GCSE Agriculture & Land Use Oisin Harkin Christian Brothers’ Grammar School, Omagh
GCSE Applied Business Jack McDevitt St Columb's College, Derry
GCSE Applied ICT Aimie Keenan St Eugene’s College, Enniskillen
GCSE Biology Claire Sullivan Grosvenor Grammar School, Belfast
GCSE Biology Janie Kennedy Victoria College, Belfast
GCSE Business & Communication Systems Emma McAteer Lumen Christi College, Derry
GCSE Business Studies Lucy Dawson Belfast High School, Newtownabbey
GCSE Chemistry Anna Barr Regent House School, Newtownards
GCSE Child Development Lucy Millar Belfast High School, Newtownabbey
GCSE Construction Thomas Mauger Ballymena Academy
GCSE Contemporary Crafts Amy Barnes Downshire School, Carrickfergus
GCSE Drama Charlotte Kelly St Mary's Grammar School, Magherafelt
GCSE Drama Mary O'Mahony Our Lady and St Patrick's College, Knock
GCSE Economics Rachel Irwin Mount Lourdes Grammar School, Enniskillen
GCSE Engineering Matthew Quinn Christian Brothers’ Grammar School, Omagh
GCSE English Language David Byrne St Louis Grammar School, Ballymena
GCSE English Literature Claire Sullivan Grosvenor Grammar School, Belfast
GCSE French Dan Foster Abbey Christian Brothers’ Grammar School, Newry
GCSE French Victoria Clarke Down High School, Downpatrick
GCSE Further Maths Benjamin Nicholl The Royal School, Dungannon
GCSE Further Maths Conor Owens St Michael’s College, Enniskillen
GCSE Further Maths David Byrne St Louis Grammar School, Ballymena
GCSE Further Maths Michael Watkins Sullivan Upper School
GCSE Further Maths Molly Brennan Loreto College, Coleraine
GCSE Further Maths Peter Reid Strabane Academy
GCSE Gaeilge Muireann Kearney St Dominic's Grammar School for Girls
GCSE Geography Conor Owens St Michael’s College, Enniskillen
GCSE German Laurent Brune Campbell College, Belfast
GCSE German Thomas McKeown Rathmore Grammar School, Belfast
GCSE Health & Social Care SA Cara Brown Rainey Endowed School, Magherafelt
GCSE History Cora Alexander Sullivan Upper School, Holywood
GCSE History David Byrne St Louis Grammar School, Ballymena
GCSE Home Economics Sophie Coalter Collegiate Grammar School, Enniskillen
GCSE Hospitality Erika McClelland Foyle College, Londonderry
GCSE ICT Caoimhe Meeke St Mary's Grammar School, Magherafelt
GCSE ICT David Byrne St Louis Grammar School, Ballymena
GCSE ICT Georgia Edmonds Hunterhouse College, Belfast
GCSE ICT Mallaidh O'Rourke St Joseph's Grammar School, Donaghmore
GCSE ICT Short Course Lauren Devenney Foyle College, Londonderry
GCSE Irish Cormac McElholm St Columb's College, Derry
GCSE Irish Dearbhla Scallon Loreto Grammar School, Omagh
GCSE Irish Eimear De Vearnun Colaiste Feirste, Belfast
GCSE Irish Eimear Quinn St Dominic's Grammar School for Girls
GCSE Irish Éirinn Nic Sheóin Gaelscoil An Chaistil
GCSE Irish Jane Bennett St Patrick's Academy, Dungannon
GCSE Irish Rory Brolly St Malachy's College, Belfast
GCSE Irish Saorlaith Breslin Deane Lumen Christi College, Derry
GCSE Irish Tiernan O'Flaherty St Mary's Christian Brothers' Grammar School, Belfast
GCSE Journalism Nikhita Dowie Wallace High School, Lisburn
GCSE Learning for Life and Work Courtney Martin Lurgan College
GCSE Learning for Life and Work Emily Tiffney St Catherine's College, Armagh
GCSE Learning for Life and Work Lydia Combe Lurgan College
GCSE Learning for Life and Work Mary O'Mahony Our Lady and St Patrick's College, Knock
GCSE Leisure & Tourism Jessica Alexander Castlederg High School
GCSE Manufacturing Richard Connaughton Christian Brothers’ Grammar School, Omagh
GCSE Mathematics Reece Taylor Antrim Grammar School
GCSE Motor Vehicle & Road User Studies Josh Irwin Campbell College, Belfast
GCSE Moving Image Arts Benjamin Webb Dalriada School, Ballymoney
GCSE Music Eva Wardlow Grosvenor Grammar School, Belfast
GCSE Music Thomas Neill Regent House School, Newtownards
GCSE Physical Education Shane Martin Belfast Royal Academy
GCSE Physics Adam Adair Rainey Endowed School, Magherafelt
GCSE Religious Studies Erin Fitzsimons-West Assumption Grammar School, Ballynahinch
GCSE Religious Studies Short Course Laura Craig Ballymena Academy
GCSE Science DA Modular Robert Ashfield Banbridge Academy
GCSE Science SA Modular Aidan Murray Belfast Royal Academy
GCSE Science SA Modular Siobhan Silas St Louise's Comprehensive College, Belfast
GCSE Spanish Clodagh Lynch Mount Lourdes Grammar School, Enniskillen
GCSE Spanish James Gallagher Rathmore Grammar School, Belfast
GCSE Technology & Design Robert Ashfield Banbridge Academy
Occupational Studies: Business and Services Level 2 Rebecca Jackson Rathfriland High School
Occupational Studies: Construction Level 2 Jonathan McDowell Rathfriland High School
Occupational Studies: Design & Creativity Level 2 Adela Puterkova Northern Regional College, Ballymena
Occupational Studies: Design & Creativity Level 2 Naomi Hadden South West College, Dungannon
Occupational Studies: Design & Creativity Level 2 Sam Coulter Southern Regional College, Armagh
Occupational Studies: Engineering and Engineering Services Level 1 Shane Thornton St Mark's High School, Warrenpoint
Occupational Studies: Engineering and Engineering Services Level 2 Caitlin Smyth Limavady High School
Occupational Studies: Environment and Society Level 2 Katie Farquhar Northern Regional College, Ballymena
Occupational Studies: Technology & Innovation Level 2 Emma McGladdery New-Bridge Integrated College
QCF: Performance Skills Level 2 Jordan Adams Our Lady of Lourdes School, Ballymoney

Note to Editors

Media enquiries to MarComms, Mobile 07718 424 373, Email marcomms@ccea.org.uk